Skleněný obklad kuchyně, skleněná pracovní deska, dřevo

Grafo-sklo, tisk na sklo – porovnání

V současné době se potištěné sklo těší nezměrné oblibě. Ať už to je Grafo-sklo od firmy JAP, Fototisk od firmy Barevná Skla, či samostatný tisk na sklo od firmy Lak – Union, jedná se většinou o produkty určené koncovým zákazníkům.

Protože se nás klienti často ptají na rozdíly mezi jednotlivými technologiemi (zejména pak na rozdíly od tzv "grafo-skla"), rozhodli jsme se zpracovat tento článek s porovnáním, osvětlující historický vývoj použivaných technologií.

Grafo-sklo jako pojem

V dnešní době se mezi veřejností hodně rozšířil název Grafo-sklo. Co však doopravdy tento název   znamená? Je to jednak zlidovělý výraz pro skleněnou desku s naneseným obrázkem a především je to označení výrobku Grafosklo s ochrannou známkou, která patří firmě JAP. Tato firma přišla před lety na trh s produktem, jenž je tvořen sklem, většinou skleněným obkladem, na němž je zobrazena grafika, či fotografie. Technicky vzato je jakýkoliv tisk nanesen na speciální folii, která se poté na sklo laminuje. Tento produkt našel své uplatnění především v oblasti kuchyňských obkladů. I v dnešní době je tento velkoformátový obklad stále velmi populární mezi veřejností, neboť ať už prostřednictvím techniky Grafo-skla, či novějších metod nanášení grafiky, si může zákazník nechat vytvořit prakticky jakýkoliv motiv.  Samotný produkt Grafo-skla byl velice vydařeným tahem firmy JAP u nás na trhu.  V současnosti je sice tato technika nanesení motivu na sklo už překonána modernějšími metodami, jako je přímý tisk na sklo / fototisk.

Architekti i designéři si potištěné sklo oblíbili a používají ho stále ve velkém měřítku. Potištěné sklo je dnes běžně nabízeno nejen prostřednictvím kuchyňských a koupelnových studií do domácností, ale je využíváno i k obkládání velkých ploch v nákupních center, administrativních budov a dalších….   

Porovnání technologií tisku na sklo

Lakování přes šablony

Stejně jako každé začátky, byly i první pokusy s grafikou na skle velmi časově a finančně náročné. Probíhaly tak, že se skla lakovala několika barvami, různými foliemi byly zakrývány jednotlivé části a následně nanášeny další barvy. O kvalitě a detailech se při takovémto zpracování nedalo příliš mluvit.

Sítotisk

Dalším způsobem, jak se tvořil tisk na sklo, byl sítotisk. I u této metody byla velkou překážkou především vysoká finanční nákladnost – výroba síta je totiž velice drahá a navíc se vždy dosáhlo jen jednoho vzoru. Proto byla tato metoda používána pouze u grafických, stále se opakujících vzorů, podobně jako např. u tapety. Oproti tapetě se při ní dalo alespoň používat různých odstínů barev.

Samolepicí fólie

Další etapou ve vývoji tisku na sklo byl tisk na samolepící folii, která se následně lepila na sklo. Nejednalo se přímo o tisk jako takový, ale konečný efekt byl stejný. Bohužel je tento způsob limitován právě použitou folií. I ta nejkvalitnější má životnost cca 5 let a poté na skle začne praskat, smršťovat se a loupat. Rovněž působení tepla není pro folie ideální. Pokud jsme chtěli takto upravené sklo použít v kuchyni, bylo otázkou velmi krátké doby, kdy folie neodolá poměrně vysoké teplotě, především u varné desky a už vůbec se nedala použít v kombinaci s plynovým sporákem.

Grafo-sklo

Problém samolepicích fólií svého času vyřešila firma JAP, která tiskne na sklo také přes folie, ale zde se jedná o speciální folii, která se ve vakuových pecí tepelně laminuje na sklo. Jejich produkt se nazývá Grafosklo.

Tímto druhem tisku na sklo se vyřešila kvalita a životnost folie, ale nikoliv odolnost vůči vysokým teplotám. Grafo-sklo nabízí oboustranné použití. Speciální folii grafo-sklo lze zapéct mezi dvě čirá skla a tak se dosáhne efektu, že tisk motivu je pohledový z obou stran. Tato metoda má své uplatnění především u celoskleněných dveří či příček. 

Současnost – přímý tisk na sklo

V současnosti je používána nejnovější technologie a to přímý tisk na sklo. Jedná se o skutečný proces nanesení tisku na sklo. Tuto technologii přímého tisku používá např. firma Barevná skla v produktu Fototisk, nebo firma Lak – Union. Tisk na sklo je realizován speciální tiskárnou vyvinutou k tomuto účelu.

V případě, že se sklem se počítá k využití, jako obkladu, tištěná strana se překryje a uzavře lakem, aby nedošlo k poškození grafiky při lepení. Této metody tisku na sklo lze využít rovněž, pokud se sklo bude používat oboustranně (dveře, skleněné příčky). V takovém případě se tisk realizuje na čirou folii a následně se nechává zapéct ve vakuové peci.

Kromě možnosti dosahovat při tisku maximálního detailu a zvyšovat tím kvalitu finálního výrobku, je tisk na sklo výjimečný i vysokou odolností barev vůči teplotám, kterým se v kuchyních nelze vyhnout.

Přímý tisk na sklo, je zatím absolutně nejlepším spojením všech dosud vynalezených technologií.