Skleněný obklad kuchyně, skleněná pracovní deska, dřevo

JEDNOBAREVNÁ LESKLÁ PRACOVNÍ DESKA

Skleněná pracovní deska se v posledních letech těší velké oblibě a to zejména v luxusních moderních kuchyních. Každému prostoru dodá neotřelý šmrnc. Tvoří ji tvrzené sklo, které vyniká vysokou odolností – tepelnou i mechanickou.

Jednobarevná skleněná pracovní deska - černá kuchyně

Výrobě pracovní desky předchází výroba kaleného skla. Základní surovinou je ploché stavební sklo, které se musí opracovat na daný rozměr s veškerými výřezy a otvory. Toto sklo jde dále do kalicí pece. Zde se nejprve ohřeje na vysokou teplotu, která anuluje veškeré pnutí, a poté se prudce zchladí (proces kalení). Kalením se ve skle vytvoří nové rovnoměrné pnutí a změní se krystalická mřížka. Díky tomu získá své výjimečné tepelné i mechanické vlastnosti – je desetinásobně pevnější a pružnější než sklo nekalené a tím pádem vhodné pro výrobu pracovní desky do vaší kuchyně.

Dle norem vydrží nekalené sklo teplotní rozdíl 35 °C a kalené sklo 250 – 300 °C.

Jednobarevná skleněná pracovní deska - čirá kuchyně

Jednobarevná skleněná pracovní deska - bílá kuchyně

 

Materiály / barevnost jednobarevné skleněné pracovní desky

Float lesk – tvrzené sklo s lehkým zelenkavým nádechem

Diamant lesk – tvrzené sklo, které je až o 80 % vyčištěné od zelenkavého nádechu a je vhodné na světlejší barvy, dodáváme ze standardu vzorkovnic RAL, NCS. Lze použít metalické barvy, nebo barvy z naší nabídky – s efektem napodobeniny mramorů fládry apod. Nebo namícháme barvu přesně podle vašeho vlastního vzorku.

 

Údržba a vlastnosti jednobarevné skleněné pracovní desky

 

Skleněné pracovní desky se vyznačují výbornou údržbou a mechanickou a tepelnou odolností (až 300 °C). Díky neporéznosti mají výbornou omyvatelnost. Lze je udržovat i nejlevnějšími čisticími prostředky a jsou vhodné pro alergiky (tvoří dokonalé antibakteriální prostředí).

 

Technický popis

kuchyňské pracovní desky technický popis

Minimální rozměry a šířky stěn

a

Minimální rozměr od hrany skla k výřezu

50 mm

b

Minimální rozměr od hrany skla k výřezu

150 mm

c

Minimální rozměr od hrany skla k otvoru

50 mm

 

Maximální rozměry

y

x

Float lesk v tloušťce 8, 10, 12, 15, 19 mm

4200 mm

1600 mm

Diamant lesk v tloušťce 8, 10, 12 mm

4200 mm

1600 mm

 

faseta pracovní desky

Faseta u pracovní desky

Faseta je v šíři 10 – 20 mm vždy v lesklé variantě.
pracovni_deska nákres
 
montáž varné desky skleněný obklad

Pracovní desky a montáž varné desky

Do kuchyňské pracovní desky běžně instalujeme „horní montáží“ plynové i sklokeramické i varné desky.

montáž pracovní_desky nákres
 
hrany kuchyňské pracovní desky

PRacovní desky a jejich hrany

Pracovní desky jsou s hranou buď leštěnou, nebo matnou. Hrany pracovní desky jsou vždy dokonale opracovány po celé jejich délce a jsou s fasetou na obou stranách v rozměru 1 – 2 mm.

hrany pracovní_desky nákres
 
montáž dřezu pracovní desky ze skla

Pracovní desky a montáž dřezu

Dřez lze u pracovní desky uchytit spodní montáží. Pro tento typ uchycení musí být spodní korpusy kuchyňských skříněk zavřeny podkladovým laminem.

montáž dřezu pracovní desky nákres
 
odkapové žlábky skleněné pracovní desky

Pracovní desky a odkapové žlábky

Odkapové žlábky tvaru „U“ lze u pracovní desky vyfrézovat v celkové délce 20 – 60 cm jak v matné, tak v lesklé variantě.

odkapové žlábky nákres
 
přesah skleněné pracovní desky

Pracovní desky a řešení přesahu

Přesah skla pracovní desky přes podkladové lamino je variabilní. Pracovní desky lze ukončit zároveň s podkladovým laminem. Další možností je nechat přesah pracovní desky i několik desítek centimetrů, dle individuálních představ zákazníků a v souladu s designem kuchyně.

přesah desky nákres
 
spojení pracovní desky ze skla

PRacovní desky a jejich spojení

Pracovní desky jsou spojovány lepením. Spoje svou ve tvaru písmene „V“, které vznikne spojením drobné fasety. Spoj je viditelný, působí však velmi esteticky, proto si ho můžeme dovolit přiznat.

spojení desek nákres
 

Postup montáže

Před montáží musí mít každá kuchyně uzavřené korpusy, do kterých osazujeme dřez a baterii. Korpusy lze mít s pevnou půdou již od výrobce, nebo je možné dodat kompaktní lamino, do kterého můžeme osadit veškeré potřebné komponenty.

Před zaměřením je třeba mít pouze postavené korpusy kuchyně a horní skříňky. Do předpřipravené kuchyně s uzavřenými korpusy technici vyříznou a vyfrézují otvory na varnou desku, baterii a samozřejmě i dřez. Po dokonalém spasování všech komponent se vše přilepí tak, aby bylo docíleno co nejmenších spár. Vždy dbáme na to, aby všechny spáry byly funkční a nikde nezateklo ani elementární množství vlhkosti. Všechny spáry jsou dokonale vodotěsné a nepříliš nápadné.

 

barva Materiály / barevnost ruka Údržba / vlastnosti popis Technický popis / postup